Projekti për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë, plagjiaturë?! (FOTO)

Një ditë pasi kryeministri Edi Rama prezantoi projektin për Teatrin e ri Kombëtar, veper e arkitektit danez, Bjarke Ingels, dalin dhe zërat e parë se bëhet fjalë për plagjiaturë.

Deklarata e fortë bëhet nga regjisori Kastriot Çipi, i cili thotë se, projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut”.

Po të shihni projektin e studion ukrainase dhe ta krahasoni me veprën e arkitektit danez, mund te gjeni ngjashmeri, por nëse ajo është plagjiaturë, i takon ekspertëve të vendosin.

Problemi me teatrin në Shqipëri, kryebashkiaku i Tiranës Veliaj publikon projektin (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP