Hiqet tërësisht postamenti i likuiduesit të VMRO-së, Andon Qose (FOTO)

Është hequr tërësisht postamenti i përmendores të personalitet kontrovers historik, apo i njohur si likuidues i VMRO-së, Andon Qose, i cili ishte i vendosur pranë Gjykatës Themelore, njofton Portalb.mk.

Busti i Andon Qoses është larguar prej përpara një muaji dhe është dërguar në depot e Fabrikës së Metalit Tito. Largimi i këtij busti është bërë me urdhër të Qytetit të Shkupit, pasi që sipas saj, është vendosur pa leje.

Kryetari i Shkupit, Petre Shilegov, njoftoi se në vendin ku ka qenë e vendosur përmendorja do të mbjellë drurin e të drejtave të njeriut, ku do të vendoset pllaka e gravuar të cilën do ta marrin nga qyteti i binjakëzuar i Nyrnbergut ku do të shkruhet neni 10 i Deklaratës Universale të KB-së për të drejta të njeriut.

Nga ana tjetër, VMRO DPMNE-ja opozitare ka dënuar aktin e largimit të përmendores së Qoses para gjykatës në Shkup. Në reagimin e partisë së Mickoskit thuhej se Qeveria e LSDM-së ngjason me talebanët në Afganistan dhe ISIS-in në Irak dhe Siri të cilët shkatërrojnë përmendore nga historia e Maqedonisë. Ai ka thënë po ashtu se, një ditë ajo përmendore do të vendoset në vendin ku i takon dhe se këta njerëz do të turpërohen me veprimet që po bëjnë sot.

LEXO: Lideri i VMRO-së, Mickoski thotë se do ta kthejë bustin e Qoses

Në ndërkohë, pas largimit të bustit të Qoses, në listën për dislokim, në radhë janë bustet e “Aleksandërit të Madh” në sheshin Maqedonia, portën “Maqedonia” dhe bustin e “Nënë Terezës”, ndërtimi i së cilës tanimë është ndaluar, si dhe busti i “Filipit të Dytë”. Në ekspertizë është edhe busti në sheshin VMRO, por edhe fasadat në qendrën e Shkupit.

Komisioni i shqyrton edhe procedurat për vendosjen e mbi 30 skulpturave, të cilët i kanë paraprirë projektit, ndërkaq janë vendosur në vitet 2008-2010.

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Shilegov: Do të “prishet” projekti “Shkupi 2014”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP