Larmia e xhamive të Britanisë së Madhe (Foto)

Një libër i publikuar së fundmi është i mbushur me foto fantastike të larmisë së 1500 xhamive të Britanisë së Madhe.

 Nga më të voglat e deri te ndërtesat që mund të mbajnë mijëra persona, këto vende kulti janë koleksionuar nga arkitekti Shahed Saleem, transmeton TCH.

Libri është i pari që tregon me detaje arkitekturën islamike në Britani dhe titullohet “The British Mosque” (Xhamia britanike).

Xhamia e parë e ndërtuar në Britaninë e Madhe ka qenë në një shtëpi në Liverpul, në vitin 1889. Ajo u ndërtua nga 20 anglezë që përqafuan Islamin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP