Vetëvendosje kërcënon pushtetin, ja për çfarë bëhet fjalë

Vetëvendosje zotohet se do ta përdorë metodologjinë e njëjtë kundër pushtetit.
Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje e kanë lëshuar seancën e Kuvendit në shenjë pakënaqësie me trajtimin e tyre si grup parlamentar.

Shefi i këtij grupi, Glauk Konjufca, ka reaguar ndaj Kadri Veselit, për mënyrën e interpretimit të rregullores së punës së Kuvendit.

“Dua të flas për moskorrektësinë tuaj profesionale se si e interpretoni rregulloren e Kuvendit. Duhet t’ua jepni fjalën me radhë dhe kjo shkon sipas madhësisë. Kjo nuk është hera e parë dhe nuk është mirë”, ka thënë Konjufca.

Ai ka thënë se metodologjia e shumicës ndaj pakicës është se kur u duhen atyre ata të votojnë, kurse nuk votojnë kur pakica propozon diçka.

“Sa i përket metodologjisë së pushtetit dhe të mazhorancës këtu po udhëqihet përmes një principi – ju duhet të jeni të dëgjueshëm si opozitë për gjithçka që ne kërkojmë të na e votoni, por ne nuk votojmë asgjë që ju propozoni. Por jo që nuk votojmë kundër, por nuk votojmë fare, duke e pamundësuar vazhdimin e seancës”, ka shtuar ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP