Ministria e Kulturës i ka rritur mjetet për Teatrin e Tetovës dhe Galerinë e Arteve Pamore

Ministria e Kulturës e ka dorëzuar programin buxhetor për vitin 2018, për Galerinë e Arteve dhe Pallatin e Kulturës në Tetovë. Sipas asaj që deklaroi sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, Valmir Aziri, për Galerinë e Arteve në Tetovë, janë parashikuar mjete prej 4 milionë e 600 mijë denarë ndërkaq, për Pallatin e Kulturës  7 milionë denarë, raporton Portalb.mk.

Sipas sekretarit shtetëror Aziri, mjetet e ndara të cilat janë dyfishuar, do të shfrytëzohen për ngritjen dhe kultivimin e kulturës shqiptare në Maqedoni.

“Buxheti vjetor i galerisë së arteve ka qenë vjet 1 milion e 200 mijë  denarë, ndërsa sivjet është 4 milionë e 600 mijë denarë. Ku 2 milionë janë ndarë vetëm për investime jashtë  Galerisë së Arteve, në pjesën e hyrjes së invalidëve në Galerinë e Arteve, e cila ishte e vjetërsuar”, tha Aziri sot në Tetovë, ku bëri dorëzimin zyrtar të programit për vitin 2018.

Ai shtoi se Ministria e Kulturës  për Teatrin ka parashikuar mjete të cilat kapin vlerën prej 7 milionë denarëve, apo dyfish nga vlera e mëparshme.

“Ne kemi marrë parasysh kërkesat që ka pasur Teatri I Tetovës. Për këtë, është paraparë një program që kap vlerën prej 7 milionë  denarëve, që është një buxhet dyfish nga viti i kaluar”, shtoi Aziri.

Më poshtë mund ta ndiqni konferencën për shtyp:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP