Google serish me procesorin më të fuqishëm kuanti

Gara në prodhimin e kompjuterit të parë në botë kuanti, i cili do të jetë i përdorshëm, duket se po i afrohet fundit.

Google njoftoi se kompania përsëri ka procesorin më të fuqishëm kuanti në botë, transmeton Telegrafi.

Qëllimi i kompanisë është që të sigurojë fuqinë dhe stabilitetin të cilat janë të domosdoshme që kompjuterët kuanti të jenë funksionalë.

Google dhe IBM nuk janë aktualisht kompanitë e vetme të cilat po luftojnë për primatin në fushën e divizionit kuanti. Microsoft ka divizionin e vet kuanti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP