Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet për një drekë të diele!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe sigurisht që bëhet edhe më e shijshme. Një ushqim i lehtë që me siguri do t’i shkonte shumë përshtat një darke të diele në familjen tuaj, prandaj mësoni si ta përgatisni, shkruan Bordo.al. 

Përbërësit: 400gr brokoli, 150gr patate, 40 gram makarona spageti, 1 thelb hudhër, mente e freskët, borzilok, lëng mishi (ose një kub koncentratë perimesh), vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja

Fillimisht qërojmë hudhrën, e presim shumë imët dhe e vendosim në një enë të vogël me 3 lugë vaj ullliri në mënyrë që të lëshojë aromën e saj. Lajmë patatet, i qërojmë dhe i ndajmë në kubik të vegjël. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me brokolin duke i mënjanuar kocanin kryesor dhe duke veçuar degët e vogla. Vendosim në zjarr të moderuar një tigan të thellë me një lugë vaj ulliri dhe shtojmë brokolit, patatet, gjethet e mentes dhe borzilokut duke i përzierë për 1-2 minuta. Shtojmë gjithashtu lëngun e mishit të nxehtë (ose lengun e koncetratës së perimeve)dhe i lemë të ziejnë të gjitha bashkë për rreth 20 minuta.

Heqim nga tigani disa copëza patate dhe brokoli të plota dhe pjesën tjetër e grijmë në mikser derisa të përftojmë një krem homogjen. E vendosim kremin sërish në zjarr, shtojmë patatet dhe brokolit të hequra menjanë, e rregullojmë supën me kripë e pipër dhe e lemë në zjarr akoma për disa çaste. Ndajmë makaronat spageti në copa të vogla dhe i ziejmë në ujë me kripë, i kullojmë dhe ia shtojmë supës. E lemë të marrin shijen e njëra-tjetrës për disa minuta duke i shtuar dhe ndonjë gjethe mente dhe borziloku, e spërkasim sipër me vajin e aromatizuar me hudhra dhe e shërbejmë të nxehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP