Oda Ekonomike e Maqedonisë sheh të nevojshëm rritjen e bashkëpunimit ekonomik me Arabinë Saudite

Një delegacion i Arabisë Saudite i udhëhequr nga Konsulli i Nderit i Maqedonisë në Jeddah, Abdullah Al Nowaiser, që qëndron për vizitë në Maqedoni, ka zhvilluar një takim me kreun e Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski, si dhe me përfaqësuesit e kompanive anëtare të odës, me të cilët ka disktuar mbi bashkëpunimin e mundshëm në fushën e biznesit, raporton Anadolu Agency (AA).

Kreu i Odës Ekonomike të Maqedonisë theksoi se takimi është mbajtur me iniciativë të ambasadorit të Maqedonisë në Arabinë Saudite, Abdulkadir Memeti. Ai kujtoi se para gjashtë muajve Oda Ekonomike e Maqedonisë ka formuar një klub eksporti, nga i cili u shqyrtua klubi për bashkëpunim me Lindjen e Mesme.

“Tendenca jonë është të hapin tregje me Lindjen e Mesme, sepse shkalla e shkëmbimit me BE-në arrin kulmin e saj prej rreth 70 për qind. Ne jemi duke punuar për kohë të gjatë. Arabia Saudite do të jetë partner i rëndësishëm në këtë, sidomos ajo që shkëmbimi me të është në nivel të ulët, rreth 10.7 milion dollarë, që do të thotë se ka mundësi të mëdha. Ne i zbulojmë ato mundësi në cilin drejtim duhet të jenë, si të ndihmojmë dhe në çfarë drejtimi të veprojmë”, deklaroi Azeski.

Azeski shtoi se Oda Ekonomike e Maqedonisë prej kohësh punon në atë që të ketë përfaqësi të saj në Kuvajt, Irak dhe Oman. Siç bëri të ditur ai, së shpejti do të bëhet edhe hapja zyrtare e përfaqësive në këto tre vende.

Ai theksoi se gjatë takimit midis delegacionit të Odës Ekonomike dhe atij nga Arabia Saudite janë analizuar mundësitë për bashkëpunim në fushën e biznesit.

Al Nowaiser, nga ana e tij, tha se delegacioni i Arabisë Saudite në Maqedoni qëndron tashmë tre ditë dhe se janë duke shqyrtuar mundësitë e investimeve.

“Delegacioni ynë përbëhet nga udhëheqës të kompanive të cilët erdhën këtu për të kërkuar mundësitë dhe për të diskutuar për bashkëpunimin e mundshëm. Unë besoj se ky takim do të çojë në krijimin e iniciativave dhe urave në mes bizneseve të të dy vendeve, Arabisë Saudite dhe Maqedonisë. shpresoj se ky takim do të jetë mjaft i frytshëm”, deklaroi Al Nowaiser.

Delegacioni i biznesmenëve nga Arabia Saudite sot u prit edhe nga kryeministri Zoran Zaev dhe kryeparlamentari Talat Xhaferi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP