Propozime për heqjen e kufizimit të mandatit të presidentit në Kinë

Komiteti Qendror i Partisë Komuniste të Kinës propozoi heqjen e kufizimit të mandatit për presidentin dhe nënpresidentin e vendit në kushtetutë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Kushtetuta e tanishme thotë se presidenti dhe nënpresidenti duhet të shërbejnë jo më shumë se dy mandate të njëpasnjëshme pesë vjeçare, transmeton VOA.

Ndryshimi do të lejonte presidentin kinez Xi Jinping të qëndrojë në detyrë përtej vitit 2023. Ai ka qenë president qysh në vitin 2013.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP