Ja çfarë kanë biseduar presidenti Ivanov dhe kryetari i KE-së, Junker

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot ka realizuar takim me kryetarin e Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, njofton Portalb.mk.

Në takim është diskutuar për gjendjen aktuale politike në Republikën e Maqedonisë, për proceset euroatlantike, por edhe për sfidat kyçe me të cilat përballet rajoni dhe Bashkimi Evropian.

“Presidenti Ivanov ka shprehur falënderim për mbështetjen e kryetarit të KE-së, Junker, për perspektivën euroatlantike të Republikës së Maqedonisë, e cila paraqet qëllim më të lartë politik të jashtëm strategjik, por edhe për përkushtimin e saj për përforcimin e angazhimit evropian në Ballkan si dhe investim në Evropë të bashkuar, stabile dhe të fuqishme”, thuhet në kumtesën e Kabinetit të presidentit Ivanov.

“E përshëndesim gatishmërinë e Komisionit Evropian për ridërgimin e rekomandimit në bazë të plotësimit të kritereve nga ana jonë”, tha presidenti Ivanov, duke shtuar se zhbllokimi i proceseve integruese, nëpërmjet vlerësimit përkatës të avancimit tonë, pozitivisht do të ndikojë në proceset reformuese dhe ndaj tërë gjendjes së përgjithshme politike në Maqedoni.

Presidenti Ivanov ka theksuar patjetërsueshmërinë e qasjes korrekte dhe objektive për Republikën e Maqedonisë, në lidhje me fillimin e bisedimeve hyrëse për anëtarësim të plotë në BE.

Në atë drejtim, Ivanov, pozitivisht e ka vlerësuar Strategjinë për Ballkan Perëndimor, të promovuar nga Junker dhe ka theksuar se me këtë dokumente, i cili paraqet porosi të qartë, në të cilën vijnë në shprehje pritjet nga kandidatët për anëtarësim në BE, edhe një herë konfirmohet ardhmëria evropiane e rajonit.

Në lidhje me marrëdhëniet ndërfqinjësore, ashtu siç thuhet në kumtesë, Ivanov i ka afirmuar përpjekjet e Maqedonisë për avancimin e marrëdhënieve me të gjitha shtetet fqinje për bashkëpunim më të madh rajonal, me qëllim që rajoni të jetë me perspektivë, stabil dhe i sigurt.

“në atë kontest, Ivanov ka porositur se deklaratat e liderëve të caktuar politik të rajonit, i ndihmojnë destabilizimit, dhe nuk ndihmojnë në ndërtimin e marrëdhënieve fqinjësore në rajon, por edhe nuk janë evropiane”, thuhet në kumtesë.

Ndryshe, sot Junker, bashkë me eurokomesarin Johanes Han dhe delegacionin e BE-së në Shkup, janë takuar e kryeministrin Zoran Zaev, ku gjatë konferencës për shtyp tha se Maqedonia po ecë në rrugë të mirë, por ende nuk mund të marrë datë për fillimin e bisedimeve për hyrje në BE.

Mesazh i qeshur nga Brukseli: Ecni përpara, por mbaroni punën me Greqinë që të shpërbleheni

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP