Lëvizja Besa, fraksioni i Gashit: Të sanksionohet korrupsioni në Ministrinë e Kulturës

Në një kumtesë për mediat, fraksioni i Afrim Gashit në Lëvizjen Besa thotë se Programi vjetor për mbështetjen e kulturës i Ministrisë së Kulturës edhe një herë e konfirmoi se mjetet që për vite me radhë është dashur t’u ndahen artistëve, shtëpive botuese, festivaleve e punonjësve të artit, promotorëve të traditës, artit, librit e kulturës shqiptare, sipas tyre, ende vazhdojnë të përfundojnë në xhepat e familjarëve të funksionarëve të qeverisë, njofton Portalb.mk.

“Kjo praktikë e thellon edhe më tepër diskriminimin e kulturës shqiptare, e cila – pos diskriminimit nga ana e sistemit shtetëror – vazhdon të diskriminohet edhe nga ana e funksionarëve të pangopur shqiptarë.” shprehen nga kjo parti.

Sipas tyre, sot po vërtetohen paralajmërimet e tyre se nuk mund të kemi Qeveri reformatore me elementet e trashëguara kriminogjene nga qeveria e kaluar.

“Ku ta dimë, mbase edhe qeveritarët e rinj për model funksionimi i kanë marrë funksionarët e korruptuar të regjimit të kaluar, disa prej të cilëve i kanë kolegë! Prandaj i inkurajojmë organet e drejtësisë për hetimin e korrupsionit dhe urgjentisht të marrin masa, duke e sanksionuar maksimalisht këtë praktikë famëkeqe, ndërsa ministri i Kulturës, nëse dëshiron të dëshmojë se dallohet nga ish ministrat e Kulturës, do të duhet ta anulojë këtë program dhe të kërkojë ndjesë që dikush ka ndërhyrë përsëri për diskriminim të kulturës shqiptare.” shprehen nga kjo parti.

LEXO EDHE: 

Ministri i Kulturës, Allagjozovski: Është rritur katërfish mbështetja për kulturën e shqiptarëve në Maqedoni

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP