Parlamenti grek miratoi shitjen e portit në Selanik

Deputetët grekë e miratuan shitjen e 67 për qind të pjesë nga kompania, e cila menaxhon me portin në Selanik. Marrëveshja është në vlerë nga 232 milionë euro.

Parlamenti e ratifikoi marrëveshjen për koncesion deri në vitin 2051, të nënshkruar në dhjetor me konzorciumin Saut Jurop Getuej Thesaloniki (South Europe Gateway Thessaloniki). Konzorciumi përbëhet nga kompania gjermane, greko-ruse dhe franceze.

Vendimi i sotëm vjen pas privatizimit në vitin 2006 të portit më të madh grek Pirea me shitjen e pjesës më të madhe Koskos kineze

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP