Veseli: Duam që deri të mërkurën të votohet demarkacioni

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar se nuk ka patriotizëm më të madh se sa të votohet me konsensus të plotë marrëveshja për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, pasi vetëm kështu hapet perspektivë vendit dhe lëvizja e lirë e qytetarëve, përcjell Koha.net. 

Veseli pasi i njoftojë deputetët në sallë për shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme për nesër, doli edhe para mediave, ku thanë se janë në rrugë të mirë që të jenë unik në seancën e nesërme, duke shtuar se duan që deri të mërkurën të përfundojë çështja e ratifikimit të marrëveshjes së shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi, transmeton kp .

Duke folur për takimin me një pjesë të opozitës, pozitës, ambasadorit amerikan Greg Delaëie dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, tha se ishte një takim i mirë dhe do ta arrijnë që të jenë unik në seancë.

“Duam që deri të mërkurën çështja e ratifikimit të marrëveshjes së shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi të përfundon, jemi në rrugë të mirë, kërkojë përkrahje nga ju media, nga gjithë qytetarët, nga çdo faktor, që të arrijmë konsesusin dhe për atë çdo deputetë i Kuvendit që e donë atdheun e vet, që e donë shtetin e vet, nuk ka patriotizëm më të madh se sa sot, nesër, pasnesër kurdo që është seancën e jashtëzakonshme me konsensus të plotë pozitë dhe opozitë, se sa me votu ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit, t’i hapim perspektivë vendit, të ecim drejt zhvillimit ekonomik më tepër se sa debateve shterpe në mes vete për patriotizmin formal, tërë jemi patriot, tërë e duam Kosovën, njerëzit duan të lëvizin lirshëm dhe Kosova duhet ta ketë perspektivë, mos ta ndien vetën as qytetarët as shteti pjesë e lërë anash nga integrimet euro-atlantike“, tha Veseli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP