Tradhëtia intelektuale

Besa Arifi, profesore e asociuar në Universitetin e Evropës Jug-Lindore

Besa Arifi, profesore e asociuar në Universitetin e Evropës Jug-Lindore

Gjëja e parë që mu kujtua pasi lexova letrën e nënshkruar nga 200 intelektualë që kërkojnë që qeveria t’i ndërpresë bisedimet për zgjidhjen e çështjes së emrit ishte libri i Zhylien Benda-së me titull “Tradhëtia e intelektualëve”. Thjeshtë, vet titulli i librit të shkruar me 1927 përshtatet aq shumë me këtë realitet në të cilin jetojmë, ku një pjesë e mirë e intelektualëve (fatmirpsisht jo të gjithë), në vend që të kenë statusin e prijësve të proceseve shoqërore të cilat duhet ta çojnë vendin para dhe ta integrojnë në strukturat euro-atlantike, vendosën që të përfaqësojnë forcën konzervative dhe raksionare, që shikon nga e kaluara dhe jo nga e ardhmja.

Të qënit intelektual nënkupton të qenit avangardë dhe të shikuarit para. Intelektualët duhet të jenë në gjendje të shohin atë që të tjerët nuk arrijnë ta dallojnë në të ardhmen e afërt apo të largët. Të qënit intelektual nënkupton të shikohen proceset me largpamësi dhe të ndiqen trendet botërore me mençuri. Të sillesh sikur struci që e vendos kokën në rërë për t’u ikur problemeve reale që e rrethojnë nuk është karakteritistikë e një intelektuali të mirëfilltë por e një frikacaku jo largpamës dhe jo kreativ.

E si mund të përshkruhet ndryshe absurdi që këta 200 persona pretendojnë se problemi i emrit do të zgjidheshka me një hap shumë të thjeshtë, t’i shkruhet letër OKBsë dhe të kërkohet që ajo të reagojë ashpër për këtë padrejtësi historike që i bëhet Maqedonisë! Paska qenë kaq e thjeshtë! Si nuk janë kujtuar gjithë ata njerëz që tash më 27 vite mundohet ta zgjidhin këtë kontest se në fakt zgjidhjen e paskan pasur para hunde?! Si mund të mos e kishin parë?! Po ky ndërmjetësuesi që u plak e nuk e zgjodhi dot kontestin, si nuk arriti që ta shohë sa e thjeshtë na paska qenë zgjidhja?!

Epo kur vërte 200 njerëz që thonë se janë intelektualë dhe kanë kariera të pasura pas tyre sriozisht përhapin teza të tilla njeriu të cilit i punon sado pak arsyeja nuk mund të mos ndihet i tradhëtuar, si tek libri i Benda-së. I tradhëtuar dhe i ofenduar nga ky trajtim idiotesk që intelektualët e shquar mundohen t’ia bëjnë, ta bindin që në fakt nuk ka problem, kur ai është duke hequr shpirt nga problemi evident dhe enorm nga barra e të cilit nuk arrin të çlirohet gati se tri dekada.
Është për të ardhur keq që këtë moment historik – siç e quajnë ata vetë, intelektualët nuk arritën ta shfrytëzojnë për të ndihmuar krijimin e një tendence konstruktive në opinionin e gjerë por përkundrazi, vendosën që të kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të frigës destruktive duke e mashtruar opinionin se zgjidhja është shumë e thjeshtë kur në fakt nuk është ashtu. Për më tepër, jo vetëm që e trajtojnë opinionin e gjerë si budalla me këtë tezë se në fakt zgjidhjen e paskemi pasur para hunde tërë kohën, por edhe më keq, i quajnë tradhëtarë të gjithë ata që nuk e kanë nënshkruar këtë letër absurde dhe nuk pajtohen me qëndrimet e shprehura aty.

Me faktin që në atë letër nuk ka asnjë intelektual shqiptar të nënshkruar, përsëri e bëjnë të qartë perceptimin e kahëmotshëm që shqiptarët në këtë vend janë tradhëtarët kujdestarë të shtetit, tradhëtarë që insistojnë që integrimi në NATO dhe në UE është e vetmja perspectivë për vendin.

Të kishte jetuar ende Benda do të kishte shkruar disa vazhdime të librit të tij të njohur dhe me siguri do i qartësonte edhe më tej këto dilema rreth asaj se kush në fakt janë tradhëtarët e vërtetë.

Shkrimi është shkruar enkas për Portalb.mk. Të drejtat e publikimit i kanë vetëm ©Portalb.mk dhe autori, sipas marrëveshjes mes tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP