Osmani: Përmes përvojave të Zvicrës do të sigurojmë implementim efikas të ligjit të ri për  gjuhët

Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot mbajti takim me Zëvendës Sekretaren e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Zvicrës, Kristina Martin Lang.

Në takim u diskutua për bashkëpunimin bilateral mes dy vendeve, në veçanti mbështetjen e vazhdueshme financiare nga ana e Zvicrës, si një ndër vendet e para dhe shumëvjeçare donatorë në zhvillimin e progresit të Republikës së Maqedonisë.

“Zvicra paraqet njërën ndër vendet më të rëndësishme – mike të Maqedonisë, ndihma financiare e së cilës daton që nga viti 1992, ndërkaq përkrahja politike, me siguri edhe prej më herët” – theksoi Osmani në takim, duke potencuar, mirënjohjen e personale si dhe atë të Qeverisë për mbështetjen e sinqertë dhe të vazhdueshme.

“Krahas mbështetjes, Zvicra paraqet edhe inspirim të rëndësishëm politik dhe shoqëror për Republikën e Maqedonisë, si shembull pozitiv në funksionimin e shoqërisë multikulturore” theksoi Osmani duke shtuar se përvojat e Zvicrës në organizimin dhe zbatimin në praktikë të shoqërisë shumëgjuhësore do të jenë ndihmesë e rëndësishme për implementim më efikas edhe të Ligjit të ri për Përdorimin e Gjuhëve në Republikën e Maqedonisë.

Gjatë takimit Zëvendëskryeministri Osmani përcolli përshtypjet e Qeverisë për Strategjinë e re të Komisionit Evropian për zgjerim me vendet e Ballkanit Perëndimor deri në vitin 2025. “Morëm valorizim të saktë të progresit në afrimin drejt Bashkimit Evropian, që do të paraqet nxitje të rëndësishme për mbajtjen e fokusit të shtetit drejt perspektivës evropiane dhe euro- atlantike” theksoi Osmani. Ai shtoi se Strategjia paraqet një dokument të rëndësishme me të cilën u fuqizua orientimi evropian i gjithë rajonit në Ballkanin Perëndimor, diçka që pritet me plotë kuptimin e fjalës të vërtetohet edhe në Samitin historik për zgjerim, në Sofje në Maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP