LOD 2018, hokeisti slloven rezulton pozitiv në doping

 Hokeisti slloven Zhiga Jegliç është sportisti i tretë që ka dështuar në testin e dopingut në Lojërat Olimpike Dimërore (LOD) në Pyeongchang, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjykata e Arbitrazhit në Sport (CAS), tha të martën se Jegliç ka rezultuar të jetë pozitiv në substancën “fenoterol”, për të shtuar se mostra është marrë gjatë Olimpiadës. Fenoteroli është një ilaç që përdoret për zgjerimin e kanaleve të frymëmarrjes.

Jegliç është pezulluar nga pjesëmarja në LOD, për çka është urdhëruar të braktisë Fshatin Olimpik në një afat 24 orësh. Sllovenia sot luan kundër Norvegjisë për plasman në çerekfinale ndërsa Jegliç është fshirë nga lista e lojtarëve.

Më herët, japonezja në patinazh të shpejtë, Kei Saito rezultoi pozitive në doping ndërsa listës së sportistëve të dopinguar iu shtua edhe rusi Alexander Krushelnitsky, i cili fitoi medalje bronzi në karling për çifte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP