Ndahen çmimet e BAFTA 2018

Janë bërë të ditur fituesit e çmimit të Akademisë Britanike të Filmit dhe Arteve Televizive (BAFTA) për vitin 2018, raporton Anadolu Agency (AA).

Ceremonia e 71-të e BAFTA u organizua në sallonin për koncerte Royal Albert Hall në Londër.

Angelina Jolie, Jennifer Lawrence, Natalie Dormer, Salma Hayek si dhe Duka i Cambridge Princi William dhe bashkëshortja e tij Dukesha e Cambridge Kate ishin në mesin e atyre që u shfaqën në qilimin e kuq.

Filmi “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” i regjisorit anglez Martin McDonagh u zgjodh filmi më i mirë. Aktorja kryesore e filmit, amerikanja Frances McDormand u zgjodh aktorja më e mirë. Filmi gjithashtu fitoi edhe çmimet filmi më i mirë në kategorinë dramë, aktori më i mirë ndihmës, skenari më origjinal dhe filmi më i mirë anglez.

Ndërkohë aktori anglez Gary Oldman fitoi çmimin aktori më i mirë për rolin e tij në filmin “Darkest Hour”. Ndërsa regjisori më i mirë u zgjodh meksikani Guillermo Del Toro i filmit “The Shape of Water”.

Çmimet BAFTA të cilat çdo vit ndahen 2 javë para çmimet e Oscar-it, janë një paralajmërues se kush mund të fitojë çmimet Oscar.

Kategoritë dhe fituesit e çmimit BAFTA janë:

Filmi më i mirë: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Regjisori më i mirë: Guillermo Del Toro (The Shape Of Water)

Aktori më i mirë: Gary Oldman (Darkest Hour)

Aktorja më e mirë: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Aktori më i mirë ndihmës: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Aktorja më e mirë ndihmëse: Allison Janney (I, Tonya)

Skenari më origjinal: Three Billboards Outside Ebbing, MissouriDokumentari më i mirë: I Am Not Your Negro

Filmi më i mirë anglez: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kinematografia më e mirë: Blade Runner 2049

Skenari më i mirë i përshtatur: Call Me by Your Name

Filmi më i mirë i animuar: Coco

Filmi më i mirë i huaj: The Handmaiden

Dizajni i produksionit më të mirë : The Shape Of Water

Efekti vizual më i mirë: Blade Runner 2049

Flokët dhe grimi më i mirë: Darkest Hour

Dizajni i Kostumit më të mirë: Phantom Thread

Zëri më i mirë: Dunkirk

Muzika më origjinale: The Shape Of Water

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP