Zaev: Kontesti me Greqinë do të zgjidhet deri në korrik!

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në një intervistë për radion austriake ORF, theksoi se deri në korrik do të përfundojnë negociatat dhe do të zgjidhet kontesti i cili është pengesë për anëtarësimin e Maqedonisë në BE dhe NATO, transmeton Portalb.mk.

“Besoj se do të gjejmë zgjidhje dhe me sukses do t’i përfundojmë negociatat deri në samitin e NATO-s që do të mbahet në korrik”, tha Zaev, i cili premtoi se deri në maj Maqedonia do të ketë bashkëpunim më të përafërt me Greqinë.

Sipas Zaev, vendet anëtare të NATO-s do ta ratifikojnë anëtarësimin, menjëherë pasi që Maqedonia dhe Greqia do të deklarojnë se problemi është zgjidhur. Samiti është caktuar për 11 dhe 12 korrik në Bkuksel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP