Amerika ka tre kërkesa për Kosovën

Në pritjen shtetërore të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës i ftuar ka qenë edhe ndihmëssekretari i Mbrojtjës i ShBA-së për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert S. Karem. Zyrtari i lartë amerikan është shprehur i lumtur që është i pranishëm për festën e 10-vjetorit të pavarësisë në Kosovë. Gjatë fjalimit të tij Karem ka bërë thirrje te liderët e vendit dhe te qytetarët e Kosovës që të zgjedhin rrugën euroatlantike. Ai gjithashtu ka siguruar se shteti i Kosovës do të vazhdojë të ketë përkrahjen e SHBA-së.

“10 vjet më parë u arrit Pavarësia, tani duhet të zgjedhni rrugën e së ardhmës. Inkurajoj të luftoni korrupsionin, të sillni ata para drejtësisë, të normalizoni raportet me Serbinë dhe të zgjidhni rrugën Euroatlantike”, tha Karem ndër të tjera. Partneritetin e Kosovës dhe SHBA-së zyrtari i Pentagonit e ka quajtur model. Ai ka bërë thirrje që liderët e vendit të zgjedhin rrugën e së ardhmes të ndërtuar mbi vlera të demokracisë, duke siguruar se vetëm kështu do ta kenë përkrahjen e Amerikës.

Karem u shpreh i gëzuar që javën e kaluar ka takuar liderët e vendit në Uashington ndërsa sot po i takon ata në festën e Pavarësisë në Kosovë. Ai ka përmendur se ndihet i nderuar edhe me praninë e kongresistit amerikan Eliot Engel, duke e theksuar rolin e tij si një përkrahës i madh i Kosovës, transmeton Gazeta Express. Vetë Engel ka mbajtur fjalim gjatë seancës solemne të pavarësisë së Kosovës, me ç’rast e ka uruar popullin e Kosovës dhe ka thënë se dëshiron që shumë shpejt ta shohë Kosovën në BE, NATO dhe OKB.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP