Autobusi me numër 50 sërish ndalon në QTQ

Në stacionin e autobusëve në Qendrën Tregtare të Qytetit prej sot  sërish ndalon autobusi me numër 50, i cili qarkullon nga Hipdromi deri te Qendra Klinike të JSP- së do të ndalojnë në këtë stacion të autobusëve.

“Sot e kthejmë këtë linjë në vend ku takon tradicionalisht. E kthejmë frymën e vjetër të Qendrën Tregtare të Qytetit me qëllim që ta ringjallim ashtu siç e dimë nga koha kur Shkupi ishte përplot me hare”, deklaroi kryetari i Shkupit Petre Shilegov sot në lëshimin simbolik të stacionit të autobusëve në QTQ.

Para disa viteve, siç tha, ka stacion i autobusëve ishte mbyllur për shkak të mundësisë që autobusët dykatëshe kinezë të hyjnë në bodrumin e QTQ-së.

Qendrën Tregtare të Qytetit, siç theksoi, “e mbrojtëm me referendum dhe arritëm ta mbrojmë dhe tani detyra jonë është që QTQ t’ia kthejmë jetën”.

Drejtori i Qendrës Tregtare të Qytetit Gjoko Trajçevski paralajmëroi se në të ardhmen në stacionin n bodrum të QTQ-së do të kthehet edhe numri 57.

Kryetari i Komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq tha se në vitin 2015 së bashku me organizatat civile dhe lëvizjet civile filluan betejë që ta shpëtojnë pamjen e QTQ-së për të cilën është i njohur Shkupi dhe arrti me refendum.

Autobusi me numrin 50 drejt Qendrën Klinike do të qarkullojë përgjatë rrugës së ndryshuar, pasi stacioni i autobusit “MNT” në rrugën “Filipi i Dytë i Maqedonisë” do ta përdorë stacionin e autobusit  në bodrumin e Qendrës Tregtare të Qytetit dhe më pas do ta përdorë stacionin e autobusit “Qendër-Rekord”. Autobusi nga Qendra Klinike për në Hipodrom do të udhëtojë përgjatë rrugës ekzistuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP