Sot, dhjetë vjet

Fatmir Iseni

Si sot na kujtohet Kosovë ajo ditë kur u mblodhëm në shesh, atë të ftohte shkurti se kish parë moti.

Loti digjte në sy, ftohti shkonte deri në palcë, minutat e pritjes zgjateshin, por tetovarët vetëm mblidheshin më shumë.

Melodia kombëtare ngrohte qelizat, dhe pritja bëhej edhe më e ëmbël.

Monitori i madh aty në ballë të sheshit na lidhte me ty fizikisht, se shpirtërisht ishim aty që moti.

Askush nuk po bërtiste, sepse nuk ishim mbledhur për demonstrata, siç kishim ditur më së miri të bëjmë ne shqiptarët, por këtë radhë për gëzim.

Në heshtje pritëm çastin kur zyrtarisht ti Kosovë shtrove sofrën tënde, duke u liruar nga kthetra e huaj.

T’u shtoftë buka Kosovë, bashkë me krenarinë e nderin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP