Ish-futbollisti gjerman, Basler: Juve nuk do ta fitojë kurrë LK-në me Buffon, ai duhet të pensionohet

Ish-futbollisti gjerman, Mario Basler, e ka kritikuar Gianluigi Buffonin duke thënë se Juventusi nuk do të mund ta fitojë Ligën e Kampionëve derisa ai është në portë, transmeton Telegrafi.

40-vjeçari dështoi ta ndalte një gjuajtje të lirë nga Christian Eriksen duke i mundësuar Tottenham Hotspurit që ta barazonte rezultatin (2-2) në ndeshjen e parë të 1/8 së finales të Ligës së Kampionëve.

 Gjatë një interviste për një televizion gjerman, anësori i dikurshëm i Bayern Munichut dhe Gjermanisë të gjitha kritikat i drejtoi kah kapiteni i Bianconerëve.

“Gigi ka qenë një portier i jashtëzakonshëm, mirëpo nganjëherë e gabojmë kohën e duhur për t’u pensionuar”.

“Atij i ka humbur momenti i pensionimit, unë hoqa dorë në moshë 33 vjeçare. Klubi dhe trajneri duhet t’i thonë se ka ardhur koha për t’i dhënë fund”.

“Ndoshta ka shumë dëshirë ta fitojë Ligën e Kampionëve, por ai nuk është më portier i nivelit ndërkombëtar dhe Juventusi nuk do të jetë në gjendje ta fitojë trofeun me të”, ka deklaruar Basler.

(Foto: Getty Images)

Mario Basler është fitues i Kampionatit Evropian të vitit 1996 me kombëtaren e Gjermanisë.

Ai ka luajtur për tri sezone të Bayern Munichu (1996-1999) dhe gjatë kësaj kohe e ka fituar dy herë Bundesligan, një DFB Pokal dhe ka qenë finalist i Ligës së Kampionëve në sezonin 1998/1999 (të cilin e fitoi Manchester Unitedi).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP