Gjermani, vendosen kryqe në një xhami

Persona të paidentifikuar kanë vendosur 26 kryqe ne ambientet e jashtme të një xhamie në qytetin Ragensburg të Bavarisë, në Gjermani, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ditë më parë persona të paidentifikuar kanë vendosur kryqet në ambientet e jashtme të një xhamie në qytetin Ragensburg të Bavarisë, e cila i përket Bashkësisë Turko-Islame për Çështjet Fetare (DITIB). Është vërejtur se mbi kryqe ishin të shkruar emrat e personave që kanë humbur jetën në sulmin terrorist në Bruksel.

Ndërkohë policia ka nisur një hetim pas ngjarjes. Theksohet se drejtuesit e xhamisë e cila operon që nga viti 1986 në qytetin Regensburg kanë patur marrëdhënie të mira me fqinjët e komunitetit gjerman dhe drejtuesit lokalë dhe se më parë nuk është shënuar ndonjë ngjarje negative.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP