Në Indonezi janë arrestuar më shumë se 20 çifte për shkak të festimit të Ditës së të dashuruarve

Më shumë se 20 çifte janë arrestuar në Indonezi për shkak të festimit të Ditës së të dashuruarve edhe përskaj ndalesave nga autoritetet.

Në Surabajë, qytet i dytë për nga madhësia në Indonezi në lindje të Javës, policia ka kryer kontroll në hotele dhe ka burgosur më shumë se 20 çifte për të cilat dyshonte se e kishin thyer ndalesën për festimin e 14 shkurtit, respektivisht Ditës së të dashuruarve.

Disa qytete në Indonezi ndaluan festimin e Ditës së të dashuruarve, ndërsa policia “gjahun e të dashuruarve” e kishte kryer në më shumë provinca të këtij vendi mysliman.

Në ishullin Lombok, në Bali, autoritetet lokale në qytetin Matarama e urdhëruan policinë të kontrollojnë shkollat dhe të zbulojnë nëse ndonjëri nga nxënësit e feston festën, që është karakteristike për Perëndimin.

Në provincën Açeh, e vetmja në Indonezi ku zbatohet Ligji i sheriatit, autoritetet e ndaluan Ditën e të dashuruarve me shpjegimin se ajo nuk është pjesë e kulturës së tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP