Qeveria nuk përfill rekomandimet e KE-së për ATO-në

Qeveria nuk do të heqë dorë nga posti i zv.drejtorit në Agjencinë Teknike Operative, organit që do të formohet për ndjekjen e përgjimeve, edhe pse një gjë e tillë është kërkuar nga Komisioni Evropian, njofton Alsat M. Zv. Kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani konfirmon se grupi ekspert i KE-së ka kërkuar që Agjencia të ketë vetëm drejtor. Megjithatë Osmani zotohet se një ndryshim i këtillë në propozim-ligj nuk do të mbështetet nga ana e tyre.

E para për shkak ngarkesës së punës që imponon kjo Agjenci dhe do të duhet ndihmë, nga përvoja e Agjencive të tilla dhe e dyta për shkak të ndjeshmërisë të punës që ka kjo Agjenci dhe mendojmë se dy komunitetet duhet të përfaqësohen në këto pozita. Komisioni Evropian ka dhënë vërejtje në aspekt se kjo mund të keqinterpretohet si ndarje partiake e pozicioneve. Ne i kemi bindur dhe po i bindim ata se kjo nuk ka të bëjë me ndërhyrje partiake në emërimin e tyre për shkak se ata duhet të jenë profesionistë. Mendojmë se është me rëndësi që të dy pozicionet të përfaqësojnë të dy komunitetet – tha Bujar Osmani, zv.kryeministër.

Osmani përsërit se përfaqësimi etnik qoftë në pozitat udhëheqëse ose edhe në strukturat e brendshme është i domosdoshëm, si obligim kushtetues dhe që të mos lejohen burime të mos-besimit ndërmjet dy komuniteteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP