Roboti xhentëllmen (Video)

Kompania “Boston Dynamics” ka publikuar pamjet e SpotMini-t, një roboti në formën e një qeni që mund të hapë dyert.

Roboti me 4 këmbë përdor një krah mekanik me një si lloj pince në fund për të kapur dhe për të kthyer dorezat e dyerve, transmeton TCH.

SpotMini është një version më i vogël i robotit BigDog, që kishte madhësinë e një kali dhe u ideua për ushtrinë e SHBA-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP