Nuk dihet nëse do të do mbijetojë TV NOVA e Sead Koçanit

Televizionit NOVA, i cili është në pronësi të biznesmenit, Sead Koçan, gjatë kohë po i kërcënohet mbyllja. Të punësuarit me muaj nuk kanë marrë rroga, ndërkaq ndërmarrja tanimë ka shumë borxhe të papaguara, shkruan “Fokus”, njofton Portalb.mk.

Numri më i madh i gazetarëve janë larguar, ndërkaq atyre që kanë ngelur u janë ofruar dy opsione. Fillimisht u është ofruar që vetë të japin dorëheqje, në të kundërtën, ashtu siç thonë, marrëveshjet e tyre do të ngrihen derisa situata të zgjidhet.

Prej javës së ardhshme pritet që të shkurtohet edhe programi i televizionit. Do të emitohet program me përmbajtje të varfër, pasi që të punësuarit do të lëshohen në shtëpi.

Edhe pse “Fokus” ka tentuar të kontaktojë me kryeredaktoren e TV NOVA-s, Biljana Trendafilloja, kjo e fundit nuk ka dhënë përgjigje për çështjet e lartpërmendura.

Ky është edhe një ndër bizneset e Sead Koçanit i cili po falimenton. Kompania e tij ndërtimtare “Transmet”, dikur më e fuqishmja në biznesin ndërtimtar, tani përballet me probleme serioze financiare. Përpara disa ditëve, është tërhequr edhe nga marrëveshja me ELEM-it për gërmim të qymyrit për nevojat e REK Manastirit, me çka do të bartë ndalesë për pjesëmarrje në tenderët në 12 muajt e ardhshëm. Të punësuarit në “Transmet” me ditë të tëra kanë protestuar duke kërkuar që t’i marrin rrogat e tyre.

Pronari Koçan, është i akuzuar në lëndën e Prokurorisë Speciale Publike, mu për tenderin e marrë nga ELEMI në kohën kur ishte në pushtet Nikolla Gruevski.

Televizioni NOVA filloi me program përpara vetëm 2 vjetëve, dhe programi i saj informativ ishte në përkrahje të politikave të VMRO-DPMNE-së.

Rasti “Trust” me falsifikim dokumentesh disa kompani kanë përfituar mbi 17 milionë euro

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP