Për Ditën e Drurit janë harxhuar 17.8 milionë euro, ndërkaq për palmat 500 mijë euro

Për aksionin e Ditës së Drurit qeveria paraprake ka  harxhuar 17.8 milionë euro, ndërkaq nga drunjtë e mbjella kanë mbijetuar vetëm 21% prej tyre. Nga ana tjetër, për palmat, janë harxhuar gjysmë milion euro dhe asnjë prej tyre nuk ka mbijetuar, kumtoi Qeveria, njofton Portlb.mk.

“Qeveria e ka shqyrtuar dhe miratuar informatën e Ndërmarrjes Publike për Menaxhim me Pyjet Shtetërore “Pyjet e Maqedonisë Shkup” për mjetet e përgjithshme të harxhuara për zbatimin e aksionit Dita e Drurit – mbille ardhmërinë tënde, nga fillimi i aksionit deri në vitin 2016. Sipas kësaj informate, për realizimin e këtij aksioni janë harxhuar 17.8 milionë euro, ndërkaq kanë mbijetuar vetëm 21% e fidanëve të mbjella. 31 milionë denarë shtesë në këtë aksion, janë harxhuar për palma, ndërkaq në raport thuhet se asnjë nga palmat nuk ka mbijetuar”, thonë nga shërbimi i Qeverisë për informim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP