Tilerson: SHBA-ja do të qëndrojnë në Irak deri në shkatërrimin e plotë të kërcënimeve nga SHI

SHBA-ja do të mbajë praninë e saj ushtarake në Irak derisa nuk largohet tërësisht kërcënimi nga ana e terroristëve nga grupi Shteti Islamik (SHI), deklaroi sekretari amerikan i Shtetit, Reks Tilerson në një intervistë për televizionin arab “Al Hura”.

Tilerson, i cili është në turne në disa vende të Lindjes së Afërt, shtoi se qëllimi kryesor i SHBA-së në Siri është shkatërrimi i plotë i SHI-së, por Uashingtoni gjithashtu nuk dëshiron të lejojë konflikte mes forcave tjera në territorin e vendit.

“SHBA-ja nuk dëshiron vazhdim të luftës civile në Siri. Për këtë shkak, prania e SHBA-së duhet të mbetet faktor stabilizues, që do të kontribuojë për procesin negociues të Gjenevës nën patronazhin e KB-së. Këto negociata do t’i mundësojnë popullit sirian që ta shkruajë kushtetutën e saj të re dhe të zbatojë zgjedhje korrekte dhe të lira”; shtoi shefi i diplomacisë amerikane.

Ai vlerësoi se procesi politik në Siri do të shkaktojë dobësim të ndikimit të Iranit në vend, sepse vetë shteti sirian do të bëhet më shumë i pavarur përmes atij procesi të qetë politik.

Sipas tij, ndikimi i Iranit në Siri nuk është pozitiv, por negativ, për shkak se iranianët shkaktojnë jostabilitet dhe sjellin dhunë.

“Siria tashmë është burim i jostabilitetit jo vetëm për Izraelin, por edhe për Jordanin dhe Turqinë dhe për të gjithë fqinjët e saj dhe SHBA-ja tërësisht e njeh të drejtën e Izraelit që ta mbrohet nga kërcënimet”; tha Tilersoni.

Sot, ai shkon në Aman, kryeqytet i Jordanisë, ku do të takohet me përfaqësues të Komitetit opozitar sirian, e pastaj do të ketë takime edhe me mbretin jordanez Abdullai i Dytë dhe me ministrin e Punëve të Jashtme, Ajman Safadi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP