Paris, që nga fillimi i vitit 2018 kanë humbur jetën 18 të pastrehë

Që nga fillimi i këtij viti e deri tani në kryeqytetin e Francës, Paris, kanë humbur jetën 18 të pastrehë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Shoqata që merret me rastet e vdekjeve në rrugë (CMDR), shoqatë e cila ndihmon të pastrehët dhe ata që jetojnë në rrugë, që nga viti i ri e deri tani në Paris dhe zonat përreth tij kanë humbur jetën në rrugë 18 persona.

Në deklaratën e shoqatës që synon të publikojë informacione rreth gjendjes shëndetësore të personave që janë të vetmuar dhe që kalojnë jetën e tyre në rrugë, theksohet se 18 personat në fjalë që kanë humbur jetën janë vetëm numri i personave që janë njoftuar dhe se numri i vërtetë mund të jetë shumë më tepër nga shifra aktuale.

Theksohet se njerëzit që jetojnë në rrugë janë në rrezik të madh nga i ftohti ekstrem në muajin e fundit në Francë.

Prefektura e Parisit kishte njoftuar se në qendrën e strehimit emergjent me një kapacitet prej 3.682 personash të përcaktuar më parë për shkak të ftohtit ekstrem kanë shtuar edhe 1.691 shtretër.

Ndërkohë që presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në një deklaratë verën e kaluar kishte theksuar se “Askush nuk do të jetojë më në rrugë deri në fund të vitit 2017”.

Mbrëmjen e të enjtes 1.700 vullnetarë në kuadër të “Natës së Solidarizimit” do të përpiqen të përcaktojnë numrin e njerëzve të pastrehë nëpër rrugët e kryeqytetit të Parisit. Vullnetarët që do të shëtisin nëpër ndërtesat e braktisura dhe stacionet e trenave, të metrove dhe autobusëve, vendet e braktisura dhe ato nën ura duke kontaktuar me të pastrehët do të mbushin një formular me të dhënat e tyre shëndetësore, të moshës dhe informacione në lidhje me familjet e tyre. Bashkia e Parisit ka njoftuar se me këtë nismë syonjnë të arrijnë zgjidhje duke përcaktuar numrin e të pastrehëve.

Në hulumtimin e fundit të kryer në vitin 2012 në Francë, ishin përcaktuar se në rrugë jetonin 143 mijë njerëz. Ndërkohë që shoqatat e ndihmave dhe solidaritetit shoqëror bënë thirrje për një rinumërim, duke pretenduar se janë bërë përpjekje që ky numër të tregohej në një nivel të ulët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP