Rajoni i Ohrit nuk do ta humb statusin e trashëgimisë botërore në UNESKO

Rreziku që rajoni i Ohrit ta humbë statusin e trashëgimisë botërore të UNESKOS-s është larguar pas masave dhe aktiviteteve të ndërmarra të cilat janë theksuar në Raportin për përparim në implementimin e rekomandimeve nga Komiteti për trashëgimi botërore.

Raporti, siç kumtoi shërbimi i Qeverisë për media, është sjellë në seancën e sotme.

Ministria e Kulturës, përmes Komisionit Kombëtar për UNESKO-n, është e obliguar që në afat prej 10 ditësh ta dorëzojë raportin deri te Qendra për trashëgimi botërore të UNESKO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP