Qeveria VMRO-BDI ka paguar mbi 90 mijë euro për avokatë

Mbi 92 mijë euro, para nga buxheti i janë paguar avokatit Nikolla Dodevski, kryetar i Odës së Avokatëve i cili ishte ish-mbrojtës i Nikolla Gruevskit dhe eventualisht këshilltar i ardhshëm i Kryeministrit Zoran Zaev, njofton Alsat M.

Nëpërmjet bazës së hapur të të dhënave nga Byroja për Prokurime Publike mund të konstatohet se për katër vjet, Dodevski ka lidhur katër marrëveshje me shtetin. Dy në vitin 2014 dhe dy në vitin 2015. Tre vitet e ardhshme përfshirë edhe këtë nuk ka marrë tender publik. Baza e të dhënave tregon se në vitet e kaluara, Dodevski më së shumti ka fituar nga kontratat e lidhura me shtetin në krahasim me kolegët e tij. Për dallim nga ai, avokatët e tjerë në kurriz të shtetit kanë fituar dy, tre apo dhjetë herë më pak. Informacionet publike në dispozicion tregojnë se ka edhe kontrata me nga një denarë.

Byroja e Prokurimit Publik

  • AVOKATE SUZANA BATKOVSKA NGA OHRI – 1 DENAR
  • NAKOV DHE BOSHKOV NGA OHRI – 1 DENAR
  • DIMITRIJA COBOVSKI NGA OHRI – 2 DENARË
  • SHOQATA E AVOKATËVE KITANOVSKI – 3.082.912 DENARË
  • NADICA BADEVA NGA SHKUPI – 2.973.010 DENARË
  • BENJAMIN SELIMI GOSTIVAR – 1.062 MILION DENARË

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP