Pendarovski: E kemi provuar, pa ndryshim të emrit s’ka NATO

Koordinatori kombëtar i Republikës së Maqedonisë për NATO, Stevo Pendarovsk thotë se Maqedonia në NATO mund të bëhet anëtare vetëm nëse e ndërron emrin dhe alternativë tjetër nuk ka, raporton Portalb.mk.

“Për fat të keq nuk ka alternativë tjetër. Ne kemi provuar në vitin 2008 që të mos e ndërrojmë emrin, por në Samitin e Bukureshtit, e dini se atje vendoset me konsensus, Greqia tha jo dhe ajo alternativë ra poshtë. Këtë çka e them unë e tha në mënyrë të drejtpërdrejtë edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, gjatë vizitës së Shkup të, i cili tha se kushtet janë këto dhe kjo është organizata që ju doni të anëtarësoheni, nuk ju shtyjmë detyrimisht. Këta janë kushtet politike dhe kushtet bazike që punon NATO-ja, gjegjësisht konsensusi”, tha sot Pendarovski, gjatë debatit të zhvilluar me të rinjtë e Tetovës për perspektivat e Maqedonisë në Bashkimin Evropian të organizuar nga Këndi Amerikan në Tetovë.

Koordinatori për në NATO Pendarovski më tej shtoi se se edhe Armata e Maqedonisë nuk është në nivelin e ushtrive të NATO-së, por në anën tjetër Armata e Maqedonisë ka potencial njerëzor për shkak se pjesëtarët e ARM-së që nga viti 2002 janë në shumë misioneve ndërkombëtare si në Afganistan dhe Irak.

Në Vjenë filloi takimi i Dimtrovit dhe Koxiasit me ndërmjetësuesin e emrit, Methju Nimic

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP