Olimpiada e robotëve (Video)

Në Lojërat Olimpike dimërore në Pyeonchang po vërehet ndikimi i robotëve në punët e përditshme, transmeton TCH.

 Pastrim, udhëzim vizitorësh, punime të ndryshme, por, përveç këtyre, robotët po marrin pjesë edhe në gara skish.

8 skuadra robotësh nga universitete dhe institute koreane kanë garuar për një çmim prej 10 000 dollarësh, që merrej nga roboti që zbriste më shpejt kodrinën.

Ishte për të qeshur kur shikoje se si shumica e robotëve u rrëzuan para se të shkonin në vijën e finishit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP