Histori dashurie që i dhanë formë historisë: Perikliu dhe Aspasia!

Perikliu ishte një gjeneral, orator dhe figurë e shquar në shtetin e Athinës. Ndoshta nuk është çudi që partnerja e tij ndante shumë talente të njëjta. Të dy u takuan gjatë një simpoziumi, dhe menjëherë, Perikliu u shastis nga zgjuarsia dhe bukuria e Aspasias.

Meqë ajo vinte nga Mileti, jo nga Athina, kishte liri më shumë se shumica e grave të tjera të kohës së saj dhe u bë e njohur si një intelektuale në shoqërinë athinase. Thuhej se gratë e burrave më me ndikim të Athinës e vizitonin për të fituar njohuri për çështjet e brendshme.

Pavarësisht sofistikimit të saj, ata që ishin xhelozë për Perikliun lëshonin fyerje për marrëdhënien e tyre. Aspasia kishte pjesën e saj të përkrahësve, megjithatë, ku më i spikaturi ishte vetë Sokrati. Megjithëse qytetarëve të Athinës u ishte ndaluar të martoheshin me të huaj – një ligj i cili ironikisht ishte miratuar pikërisht nga Perikliu para se Aspasia të hynte në jetën e tij – ai e adhuroi atë për pjesën e mbetur të jetës.

Thuhej se e puthte çdo ditë deri kur vdiq, në vitin 429 para Krishtit. / Bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP