Kosovë, studentët paralajmërojnë protesta për në pranverë

Prishtinë

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës përmes një Deklarate publike ka paralajmëruar protesta për në pranverë, nëse nuk i plotësohen kërkesat për përmirësimin e kushteve hapësinore dhe të tjera për ngritjen e cilësisë së mësimit.

Në deklaratë thuhet:

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, si organi më i lartë i përfaqësimit të studentëve në Universitetin e Prishtinës, duke parë gjendjen aktuale në disa fakultete të UP-së, mungesën e hapësirave dhe kushteve të tjera që nevojiten për të pasur cilësi, kërkojmë nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë që retoriken se duan cilësi në Universitetin e Prishtinës ta kthejnë në praktikë.

Vazhdimisht nga ana e Ministrave të MASHT-it janë shpallur vite të cilësisë e si duket edhe nga ministri aktual viti 2018 do të shpallet vit i cilësisë në arsim. Por kjo, sikur edhe në të kaluarën edhe tani po del të jetë vetëm në mënyrë deklarative dhe aspak diçka serioze në këtë drejtim.

Buxheti i ndarë nga Qeveria e Republikës së Kosovës për arsim është një tregues i qartë se sa seriozisht e kanë qeveritarët, përkatësisht ministri i Arsimit z. Shyqeri Bytyçi së duan ta ngrenë cilësinë në arsimin e lartë. Pra arsimi nuk është prioritet i tyre.

Ne si Parlament Studentor vazhdimisht kemi pohuar se gjendja në arsimin e lartë nuk mund të ndryshohet nëse buxheti i destinuar për arsimin e lartë nuk rritet.

Andaj, nga Ministria e Arsimit kërkojmë që të merren masa të menjëhershme për:

1. Rritjen e investimeve në infrastrukturën e fakulteteve në Universitetin e Prishtinës,

1,1. Ndërtimi i Fakultetit të Shkencave Matematiko-Natyrore (FSHMN)

1,2. Ndërtimi i Fakultetit Ekonomik-Juridik.

2. Pajisjen e fakulteteve më laboratorë të kërkimit shkencor.

Pajisjen e bibliotekave me literaturë në gjuhën shqipe, sigurimin e qasjes në platforma ndërkombëtare online.

Bashkëpunimi shtet – Universitet për ofrimin e mundësive të punësimit të studentëve.

Garantimin e praktikës profesionale në institucione apo agjencione shtetërore ose private.

(MASHT në bashkëpunim me Universitetin duhet të krijojnë mundësi përmes ndërmjetësimit me agjenci të ndryshme shoqërore e private për sigurimin e praktikës profesionale për studentët me qellim të aftësimit të tyre për tregun e punës).

Nëse kërkesat tona nuk plotësohen, nuk i përjashtojmë edhe protestat në pranverë, përfundon Deklarata e Parlamentit Studentor të UP-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP