Debati për Teatrin Kombëtar, ministrja Kumbaro nxjerr zbuluar Edi Ramën

Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro nxjerr zbuluar kyeministrin Edi Rama, për debatin që ka përfshirë Shqipërinë ditëve të fundit, lidhur me Teatrin Kombëtar dhe aktorët e rebeluar.

Prej disa ditësh aktorë dhe regjisorë janë kthyer kundër ministres Kumbaro, pas idesë se Teatri Kombëtar do zhvendoset te salla “Turbina” dhe së në truallin e tij mund të ndërtohet një teatër i ri.

Jo vetëm kaq por artistët janë rebeluar edhe lidhur me një projektligj të Ministrisë së Kulturës që ka të bëjë me artin, pasi shprehen se centralizon vendimet në dorë të qeverisë.

I ashpër ishte reagimi i pak ditëve më parë i aktorit Robert Ndrenika, i cili deklaroi se shumë vite më parë, edhe Partia e Punës thoshte që do bënte një teatër, i cili nuk u bë.

Ai tha edhe në këto 27 vjet, është folur që do të bëhet një teatër dhe prapë nuk ka pasur pikë transparence, duke nënvizuar se teatri bëhet një herë në 500 vjet.

“Atë “Turbinën” e pashë me miq, ajo është qesharake. Për teatër ajo nuk bën. Ajo është vetëm për ndonjë fushatë elektorale, në fund, prandaj ajo fjala që i thashë ministreshës, që do shtrihem para teatrit dhe që më ironizoi duke më thënë të vijë të shtrihet, të interpretojë tek “Turbina”, paska qenë me vend. Ne nuk duhet të lejojmë të prishet ai teatër, pa marrë vesh se çfarë do të bëhet në të”, tha aktori.

Por nëpërmjet një letre të hapur, ministrja Kumbaro i është përgjigjur këtë të diel aktorit Ndrenika, ku thotë se Teatri Kombëtar u la pa investim, pa rehabilitim për dekada, derisa degradimi i tij mbërriti në kufijtë e skajshëm saqë është i parikuperueshëm.

Duke iu drejtuar artistëve, Kumbaro shprehet se mendon njëlloj si ata dhe se të gjithë bashkë, kanë nevojë më shumë se kurrë për një skenë të re, për kushte të reja dhe të shëndetshme për aktorët.

Por në një moment ajo përmend fjalën bingo, duke kujtuar kohën kur ambientet e Teatrit u dhanë me qira për bingo.

Më konkretisht Kumbaro thotë se “Unë mendoj, gjithashtu se komuniteti i aktorëve dhe shoqëria jonë nuk duhej ta kishin lejuar që teatri të kthehej në lokal me tym lojërash fati e bingoje, që thithte klientë por jo artdashës. Nuk di ç’mendoni ju për këtë i dashur Robert”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP