Kurrë mos ia bën këtë gjë vetes!

“Mbi të gjitha, mos e gënje veten. Njeriu që e gënjen veten dhe i dëgjon gënjeshtrat e veta, vjen në një pikë që nuk mund ta dallojë të vërtetën brenda vetes, ose përreth vetes dhe kështu e humb të gjithë respektin për veten dhe për të tjerët. Duke mos pasur respekt, ai pushon së dashuruari.”

Thënie nga autori shumë i njohur rus, Fjodor Mihajlloviç Dostojevski. Ai ishte shkrimtar, eseist dhe filozof rus, ndër veprat e tij kryesore janë Krim dhe ndëshkim dhe Vëllezërit Karamazov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP