Shënimi i obligimeve të nesërme ndihmon për pagjumësinë

Investiguesit nga Teksasi, SHBA, pretendojnë se shënimi gjatë natës i planeve të nesërme ndihmon në luftën kundër pagjumësisë.

Ju mundon pagjumësia? E pra, në vend që të “numëroni dele”, Investiguesit rekomandojnë këtë truk të ri.

Rezultatet nga investigimi, nxjerrin në pah se ata që i kanë shënuar planet, flenë nëntë minuta më herët nga ata të grupit tjetër hulumtues që kishin për detyrë të shënojnë se çfarë kanë arritur gjatë ditës.

Sa  më konkrete të jenë obligimet e shënuara, aq m i thellë do të jetë edhe gjumi, sepse në këtë mënyrë “shqetësimet hidhen në letër”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP