Gjirokastër: pallati nuk rrezikon shembjen, rikthehen 25 familjet (FOTO)

Pallati 8 katësh në lagjen “Kodër Shtuf” të Gjirokastrës nuk rrezikon shembjen. Është ky përfundimi i raportit të Institutit të Gjeologjisë, ku theksohet se objekti nuk paraqet rrezikshmëri, paavarësisht rrëshqitjes së dhërave si pasojë e reshjeve të dendura të shiut javën e kaluar. Për këtë arsye, në këtë godinë janë rikthyer mëngjesin e sotëm 25 familjet e evakuuara një javë më parë.

Raporti gjeologjik evidenton gjithashtu se nuk duhen lejuar ndërtime të tjera në këtë zonë, të cilat mund të përkeqësojnë situatën e rrëshqitjes së tokës. Gjithashtu, po në lagjen “Kodër Shtuf” probleme ka edhe te një pallat 10-katësh, ku katet e para të godinës janë pushtuar nga balta, por situata paraqitet në kontroll dhe paraqet parrezikshmëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP