Kushtetuesja pa vetting: PS-PD, vullnet për plotësuar vendet vakante

Në një intervistë për Top Channel, kryetari i Gjykatës Kushtetuese kërkonte një zgjidhje për ngërçin ku ndodhet gjykata, të cilës i mungojnë sot 4 anëtarë nga 9 që ka gjithsej.

Ky alarm nuk ra në vesh të shurdhër. Presidenti Ilir Meta hapi garën për dy vende vakante që i takojnë Presidencës.

Të njëjtën gjë pritet ta bëjë edhe Kuvendi. Burime të sigurta nga Partia Socialiste i thanë Top Channel se javën tjetër do të ndërmerren hapa konkretë për fillimin e procedurës për anëtarët që i takojnë Parlamentit, në mënyrë që Gjykata Kushtetuese të mos bllokohet.

Mirëpo, me futjen në fuqi të ligjeve të reformës në drejtësi, anëtarët e rinj të gjykatës duhet të kenë kaluar më parë vetting-un.

Burimet nga grupi socialist i thanë Top Channel se janë gati të pranojnë përkohësisht gjyqtarë pa vetting, por qëndrimi i tyre përfundimtar në Gjykatën Kushtetuese do të varet nga rezultatet e kontrollit.

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese zgjidhen me shumicë të cilësuar dhe vullnetin për të mos e lënë Gjykatën Kushtetuese të bjerë në kolaps e kanë shprehur edhe demokratët. Konsensus ose jo, kjo do të përcaktohet nga emrat e kandidatëve që do të renditen nga këshilli i emërimeve në drejtësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP