Martin Shulc u tërhoq nga funksioni shef i diplomacisë gjermane

Lideri i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë (SPD), Martin Shulc sot kumtoi se do të heqë dorë nga funksioni ministër gjerman i Punëve të Jashtme, i cili iu nda me marrëveshje për formimin e koalicionit të ri qeveritar mes socialdemokratëve të tij dhe bllokut konservativ të kancelares Angela Merkel, transmeton MIA. 

Vendimi i Shulcit vijoi pasi u eksponua në kritika nga anëtarë të cekur të SPD-së, për shkak të marrëveshjes me bllokun e Merkelit.

“Po tërhiqem nga pjesëmarrja në Qeverinë federale dhe në të njëjtën kohë lutem që me këtë t’u jepet fund debateve për zgjidhje personale në kuadër të SPD-së”, tha Shulc në kumtesën me shkrim ku e elaboroi vendimin e vet, duke shtuar se ka vendosur që interesat e partisë t’i vendosë para ambicjeve të tij personale.

Мартин Шулц

Me marrëveshjen për formimin e koalicionit qeveritar mes SPD-së dhe bllokut të Unionit Demokristian (CDU) dhe të Unionit Kristian Social (CSU) të Merkelit, të arritur të martën, socialdemokratët i kanë marrë dikasteret e rëndësishme, të punëve të jashtme, të financave dhe të punës dhe politikës sociale.

Me këtë rast u kontraktua që Shulci, i cili është  kryetari  i mëparshëm i Parlamentit Evropian, ta ndërmarrë udhëheqjen me diplomacinë gjermane.

Marrëveshja dhe zgjidhjet kadrovike kanë hasur në kritika nga ana e disa anëtarëve të njohur të socialdemokratëve, duke përfshirë edhe ministrin aktual të Punëve të Jashtme dhe ish liderin partiak Zigmar Gabriel, i cili në një intervistë deklaroi se është i dëshpëruar nga ajo “sa pak në SPD respektohen vendimet e dikujt dhe sa pak peshon fjala e dikujt”.

Зигмар Габриел

Pas zgjedhjeve në shtator, ku SPD ka arritur rezultat më të dobët zgjedhor pas Luftës së Dytë Botërore, Shulc paralajmëroi se partia tërhiqet nga koalicioni i deriatëhershëm qeveritar me konservatorët dhe se do të kalojë në opozitë. Por, pas mossuksesit të Merkelit që të sigurojë shumicë të re parlamentare, Shulc e ndryshoi qëndrimin e vet dhe vendosi të fillojë negociata me konsevatorët për formimin e koalicionit të ri qeveritar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP