Tillerson do të vizitojë Lindjen e Mesme

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson do të udhëtojë në Lindjen e Mesme, në mesin e tensioneve të ngritura, pas rritjes së dhunës në Siri.

Departamenti amerikan i Shtetit ka njoftuar më 8 shkurt se Tillerson do të vizitojë, Turqinë, Libanin, Egjiptin dhe Kuvajtin në datat 11-16 shkurt.

Përveç takimeve, Tillerson do të udhëheqë delegacionin amerikan në një takimin ministor të Koalicionit Global për Mposhtjen e Shtetit Islamik në Kuvajt si dhe në Konferencën e Rindërtimit të Irakut më 13 shkurt.

Ky do të jetë takimi i tretë i Koalicionit Global, si dhe i pari që prej largimit të ekstremistëve të Shtetit Islamik nga bastionet e tyre në Raka në Siri dhe Mosuli në Irak.

Konferenca për Rindërtimin e Irakut do të kërkojë mundësi të investimeve të sektorit privat dhe mbështetjes ndërkombëtare për rindërtimin e Irakut.

Siria dhe lufta e saj afro shtatë-vjeçare pritet të jetë çështja kyçe e diskutimit në bisedimet e Tillersonit me liderët rajonalë.

Më 8 shkurt, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka kundërshtuar një kërkesë nga zyrtarët ndihmës të OKB-së për një muaj të armëpushimit humanitar në Siri.

Rusia ka kundërshtuar thirrjen për armëpushim të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, duke e quajtur joreale.

Kjo thirrje ka ardhur pasi forcat tokësore dhe ajrore të koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja në Siri, kanë vrarë më shumë se 100 luftëtarë pro-qeveritarë në një “sulm të paprovokuar” në selinë e Forcave Demokratike Sirine, e cila mbështetet nga SHBA-ja.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP