Gjuriq: Serbia nuk ka pranuar informacione nga Kosova për vrasjen e Ivanoviqit

Drejtori i të ashtuquajturës zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë që Beogradi zyrtar nuk ka pranuar as edhe një informacion nga Kosova për vrasjen e liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviq.
“Beogradi nuk ka pranuar informacione nga hetimet për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, kam folur me të gjithë zyrtarët e shtetit dhe ata më kanë konfirmuar se asnjë informacion nuk ka ardhur nga Prishtina” tha Gjuriq duke komentuar deklaratat e zyrës së prokurorisë së Mitrovicës e cila shprehu gatishmërinë për bashkëpunim me autoritetet serbe dhe konfirmoi se kishte dërguar disa informacione nga hetimet e kryera, transmeton lajmi.net.

Ndryshe, krerët shtetërorë të Kosovës më herët kishin bërë të qartë qëndrimin e tyre se shteti i Kosovës është i hapur për bashkëpunim, mirëpo hetimet do i kryejnë vetëm organet kompetente kosovare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP