Teatri i vallëzimit në Shkup në festivalin prestigjioz holandez „Holland Dance Festival“

Teatri i vallëzimit në Shkup më 9 dhe 10 shkurt do të marrë pjesë në teatrin Korzo, në kuadër të festivalit prestigjioz holandez “Holland Dance Festival”, ndërsa do të performojë me shfaqjen “KOZHA”, me tri koreografi të shkurtra, transmeton MIA.

Në shfaqje marrin pjesë Matea Kiseliçka, Andrijana Dançevska, Jakub Munko, Aleksandra Petrushevska, Dejan Bitrovski, Tringa Hisa, Anastasija Dançevska, Jovana Zajkova, Sara Cvetkovska, Boban Ruseski dhe Tereza Llazarev.

Teatri Korzo në Hagë, qyteti i vallëzimit, është i njohur  për zbulimin dhe mbështetjen e talenteve të reja dhe produksioneve avangarde.

Festivali, në programin e këtij viti vendosi kompani të jashtëzakonshme të vallëzimit dhe emra të njohur koreografikë, mes të cilave dhe Matc Ek, Jirzhi Kilijan, Ana Llaguna, Balet Biaric, “Marta Gream” kompani nga Nju Jorku, si dhe “Piksel” në Murad Merzuki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP