Abdelslam refuzon të paraqitet në gjykatë

 Salah Abdelslam (28), anëtari i vetëm i mbijetuar i celulës së Shtetit Islamik, e cila ka kryer sulme terroriste në Paris në vitin 2015, me ç’rast jetën e humbën  130 persona, refuzon të paraqitet në gjykim të enjten, kumtoi sot gjykata në Bruksel.

Abdelslam në gjykimin e djeshëm në Belgjikë mbrohej me heshtje dhe kjo ishte paraqitja e parë e tij në opinion. Ai refuzoi të përgjigjet në çfarëdo pyetje lidhur me këmbimzjarrin me policinë në Bruksel në mars të vitit 2015, që rezultoi me arrestimin e tij.

Abdelslam në Belgjikë u akuzua për tentim për vrasje. Ai pas sulmit në Paris është fshehur në Bruksel, ku u arrestua pas këmbimzjarrit me policinë, me ç’rast u lënduan tre policë.

Abdelslam në Bruksel u transportua nga një burg në Francë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP