Allagjozovski: Prespa të shpallet zonë kulturore e UNESKO-s

Ministri i Kulturës, Robert Allagjozovski gjatë vizitës së sotme në kishën “Shën Gjorgji” e cila ndodhet mbi fshatin Kurbinovë të Resnjës në një zonë të mrekullueshme të natyrës, thekson se dëshiron dhe se ka ide që i gjithë rajoni i Prespës të shpallet si zonë kulturore dhe natyrore nën mbrojtjen e UNESKO-s.

Ide e jona afatgjate, theksoi Allogjozovski, për të gjithë rajonin e Prespës është pikërisht rajoni i Prespës të shpallet si zonë kulturore dhe natyrore nën mbrojtjen e UNESKO-s, siç është rajoni i Ohrit.

“Jemi të gatshëm për ta përforcuar segmentin e turizmit kulturor dhe në afat të gjatë t’i përforcojmë institucionet dhe qytetin me turoperatorë turistikë. Në këtë moment prioritet është konservimi i objekteve, por shumë shpejtë do të bëjmë promovim më të madh të trashëgimisë kulturore në Prespë”, theksoi Allagjozovski.

Ministri gjithashtu paralajmëroi se në Resnjë do të fillojë sanimi i katit të dytë të Sarajit të Resnjës i njohur si Saraji i Nijazi begut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP