Shekerinska: Maqedonia respekton qëndrimin e bashkësisë ndërkombëtare për transformimin e FSK-së  në FAK

Ministrja e Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë, Radmila Shekerinska sot ndodhet për vizitë njëditore në Republikën e Kosovës ku është pritur me një ceremoni ushtarake, pas së cilës ka mbajtur një konferencë për shtyp me ministrin e Forcave të Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha.

Në konferencë Shekerinska theksoi se plani ynë i bashkëpunimit është që të punojmë bashkë në aspektin akademik ushtarak.

Ajo tha se dy qeveritë janë të përcaktuara për ndërtimin e marrëdhënieve të mira shoqërore.

“Pres që ne vitin 2018 te nënshkruajmë planin tonë të bashkëpunimit. Qeveria e re e Maqedonisë ka prioritet anëtarësimin në NATO dhe fqinjësinë e mirë. Se kemi bashkëpunim të mirë e tregon fakti që kemi atashe që mbulon edhe Kosovën . Puna e fqinjëve është të ndihmojnë e jo të bëjnë mrekulli. …. Sa i përket anëtarësimit te Kosovës në NATO, e përkrahim qëndrimin e bashkësisë ndërkombëtare. Duhet pasur parasysh gjendja e ndjeshme në rajon. Ne si fqinjë të mirë nuk do të përzihemi në këtë çështje”, tha ndër të tjera ministrja e Mbrojtjes, Radmila Shekerinska-Jankovska.

Shekerinska e pyetur nëse Maqedonia mbështet transformimin e FSK-së në ushtri tha se ajo mbështet qëndrimin e BE-së në lidhje me këtë çështje.

“Bashkëpunimi ynë sidomos në arsimin ushtarak është i frytshëm. Plani ynë është që të vazhdojë arsimimi ushtarak. Pres që nga ky muaj të nënshkruajmë edhe planin për bashkëpunim të dy shteteve tona”, tha ajo.

Ndërsa, ministri Berisha falënderoi ministren e Maqedonisë, Shekerinska dhe tha se takimi me ministren ishte shumë miqësor, raporton “Zeri.info”.

“Takimi ishte shumë miqësor. Biseduam për objektivat dhe të arriturat tona. Po ashtu, biseduam edhe për bashkëpunimin e mirë që e kemi më Ministrinë e Mbrojtjes së Maqedonisë”, tha ai duke shtuar se synimi i FSK-së është anëtarësimi në NATO.

Siç është paralajmëruan Shekerinska do të pritet edhe nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP