ShGM do të nënshkruajë Memorandum për bashkëpunim me Komisionin për qasje të lirë deri në informacione

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë do të nënshkruajë Memorandum për bashkëpunim me Komisionin për mbrojtjen e të drejtës për qasje të lirë në informacione me karakter publik, dhe me atë do të hapet mundësi për ngritje të nivelit të transparencës shoqërore dhe do t’u lehtësohet gazetarëve rruga deri në informacionet nga institucionet shtetërore.

Për këtë u dakorduan në takimin e sotëm përfaqësuesit e ShGM-së dhe të Komisionit. Në takimin u bisedua për zhvillimin e bashkëpunimit të afërt mes Shoqatës dhe Komisionit me qëllim që të përmirësohet transparenca e institucioneve publike, por edhe për t’u mundësuar qasje më e shpejt dhe më efektive për mediat dhe qytetarët deri në informatat me karakter publik.

Kryetari i ShGM-së, Naser Selmani, theksoi se bashkëpunimi i ndërsjellë duhet të jetë i dobijshëm për të gjithë. “Nëpërmjet të bashkëpunimit më të afërt, gazetarët do të mësojnë më shumë për ligjin për qasje të lirë deri në informata me karakter publik, ndërsa tek qytetarët dhe institucionet do të ngrihet vetëdija për rëndësinë e hapjes së institucioneve”, tha Selmani.

Njeriu i parë i Komisionit Gjorgji Slamkov, theksoi se është duke u sjellë ligj i ri i cili duhet të mundësojë funksionim më të mirë dhe më efikas të këtij organi, ndërsa njëkohësisht do të hapet mundësi për bashkëpunim më të madh dhe më intensiv me shumë veprues shoqëror.

Me Memorandumin për bashkëpunim, parashikohen trajnime për gazetarët për përdorim efikas të mundësisë ligjore për qasje të lirë deri në informata me karakter publik, si dhe fushata publike të cilët do të kontribuojnë që institucionet të bëhen më transparente.foom-logo-disklejmer

Ky tekst është përgatitur në kuadër të projektit “Оbservatori i reformave mediatike“, të cilin e realizojnë Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis“, “Аgora” – Qendra për promovimin e vlerave qytetare dhe Platforma për gazetari hulumtuese dhe analiza (PINA), me mbështetjen financiare të “Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni“.
Përmbajtja e tekstit është përgjegjësi vetëm e autorëve dhe në asnjë mënyrë nuk i pasqyron pikëpamjet e Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP