Facebook nuk është vend për fëmijët më të vegjël, konsiderojnë ekspertët

Me letër të hapur deri te drejtori i Facebook, Mark Cukerberg, një grup ekspertësh porositën se krijimi i aplikacioneve për fëmijë më të rinj se 13 vjeç është jopërgjegjës, sepse i nxit masivisht ta shfrytëzojnë këtë rrjet social.

Personat ekspertë konsiderojnë se fëmijët nuk janë të gatshëm dhe nuk duhet të kenë profile në rrjete sociale.

Siç njoftoi BBC, ata fillimisht kundërshtohen në versionin më të thjeshtë “Facebook për fëmijë” me përmbajtje të kufizuara.

Në letrën më tej theksohet se fëmijët nuk janë mjaft të pjekur ta kuptojnë komplicitetin  e lidhjeve të internetit, që shpesh sjellë deri në konflikt madje edhe mes shfrytëzuesve më të moshuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP